Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
A görög kormánynak nem tetszik, hogy a németek újra korlátozni kezdik a migrációt.
Nyitókép: Kiriakosz Micotakisz az osztrák kancellárral tartott sajtótájékoztatón beszél Bécsben 2024. szeptember 11-én (fotó: Askin Kiyagan / ANADOLU / Anadolu via AFP)
A görög miniszterelnök élesen bírálta Németországot, amiért az újra bevezette határain az ellenőrzést, Kiriakosz Micotakisz szerint
ez a lépés veszélyezteti a schengeni övezetet,
az ad hoc mentességek logikája olyan uniós értékek megvalósulását akadályozza, mint a személyek szabad mozgása az EU határain belül.
A görög kormányfő Bécsben Karl Nehammer jobboldali osztrák kancellárral való találkozását követően beszélt erről, hangsúlyozva, hogy az európai országoknak be kell tartaniuk az EU migrációs és menekültügyi paktumában foglaltakat.
Az Euractiv emlékeztet: a görög kormány adatai szerint az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest 2024 első félévében
99 százalékos növekedés volt tapasztalható az illegális úton görög földre érkező migránsok számában,
23 ezren érkeztek.
Görögország, amely az egyik legveszélyeztetettebb európai célpont, évek óta a migránsok és menekültek kötelező relokációját, szétosztását szerette volna elfogadtatni az EU-val, de a német elutasítás miatt az uniós paktumba végül az a megoldási módszer lett bevezetve, hogy a „kötelező szolidaritás” alapján a a migrációs útvonalaktól távolabb eső tagállamok a menekülteket befogadása helyett természetbeni segítséget kötelesek nyújtani az első vonalbeli országoknak.
Micotakisz utalt arra is, hogy
Németország jelenlegi jóléti politikája is felelős a migránshullámért,
a német ellátórendszer olyan nagyvonalú juttatásokat kínál a migránsoknak, hogy Európába vonzza őket, és ezzel felesleges terheket rak más uniós tagállamok vállára.
--